Fantastyka.eu

Fantastyka to poważna prawa

Przegląd najciekawszych

Retro czar

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Charlie Jane Anders z io9.com pisze o filmach SF w stylu retro, które każdy zobaczyć powinien. Autorka zauważa, że najlepsze filmy mają nie tylko dobre pomysły i niezapomnianą fabułę, ale też rozpoznawalny styl. Tak się składa, że wiele z tych ulubionych to filmy w stylu retro.

To tyle  jeżei chodzi o założenia i konstrukcję artykułu - potem następuje analiza poszczególnych tytułów wśród których znalazły się takie, których mimo najszczerszych chęci nie nazwałbym retro.

No, bo czy czarne garnitury Facetów w czerni to retro? Czy białe płotki i wełniane pulowerki z Truman Show, albo elementy marsjańskiej  kultury materialnej z Johna Cartera to retro? Mam wątpliwości. W zestawieniu brak natomiast Iron Sky...

Jest jeden film, o którym pani Anders wspomina,  który jednak na nazwę RETRO jak najbardziej zasługuje: Sky Captain and the World of Tomorrow (2004). Historia alternatywna roku 1938 ze znacznie bardziej niż w rzeczywistości zaawansowaną techniką. Lasery, hologramy, machające skrzydłami myśliwce i Zeppeliny itd., a to wszystko pokazane ad A do Z w estetyce lat 30-ych. A do tego bonus w postaci obsady Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Jude Low.

Smacznego :) 

 http://io9.com/5909021/retro-science-fiction-movies-that-everybody-should-see/

Goście

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

Cytat dnia

Jeśli kiedykolwiek zwątpisz - Merriadoku - idź za nosem!

Gandalf